Ceramika w przedszkolu i szkole

Tak to wygląda…..

Oferta i pliki do pobrania pod galerią.

fot: Elwira Kruszelnicka

Drodzy Nauczyciele i Opiekunowie!
Od kilku lat odwiedzam przedszkola i szkoły ucząc waszych podopiecznych jak zaczarować wodę, ziemię , powietrze i ogień w wymyślony przedmiot. W formie warsztatów ceramicznych, pełnych śmiechu, emocji i zabawy z elementami dramy przekazuję im wiedzę o tym jaką drogę musi przejść glina, aby zamienić się w rybę, truskawkę czy potwora. Przekazuję im umiejętności, które pomagają im stworzyć, to co sobie wymarzą. Zaszczepiam im kreatywność, daję im możliwość, by dali upust swoim emocjom i fantazjom…bo glina przyjmie wszystko. Nie od dziś też wiadomo, że obcowanie z gliną jest doskonałym ćwiczeniem usprawniającym motorykę dłoni. Na zajęciach dzieci mają liczne zabawy, zagadki i wiele ruchu.
Każda placówka ma swoją specyfikę i oczekiwania. Z dotychczasowego doświadczenia wiem, że proponowane poniżej formy warsztatów dobrze się sprawdzają, ale jestem otwarta również na Wasze propozycje i sugestie. Oto proponowane rodzaje zajęć:
– Warsztaty okazjonalne.
– Warsztaty cykliczne

Kwestie finansowe ustalam z każdą placówką osobno. Ponieważ zasięg warsztatów obejmuje całe woj.pomorskie, często na cenę wpływa czas i koszt dojazdu. Nie bez znaczenia  jest liczba dzieci uczestniczących w zajęciach oraz częstotliwość zajęć.

Warsztaty okazjonalne
W przypadku spotkań jednorazowych postaram się w ciekawej pigułce zaznajomić dzieci z prostymi, dobranymi adekwatnie do wieku, technikami ceramicznymi. W formie wesołej zabawy zrealizujemy jeden wybrany projekt tak, aby jego owocem był zabrany przez dziecko do domu wypalony wytwór jego wyobraźni. Doskonała propozycja na zrealizowanie upominków dla najbliższych( Święto Babci i Dziadka, Święto Mamy i Taty etc), jako urozmaicenie czasu przedświątecznego (Boże Narodzenie, Wielkanoc) i imprez takich jak Dzień Dziecka, ale też jako pierwsze spotkanie z gliną. W przypadku warsztatów jednorazowych prace są wypalane u mnie w pracowni i również tutaj szkliwione (wynika to z procesu technologicznego- aby glinę barwnie poszkliwić, należy ją najpierw wypalić . Dopiero wypalony przedmiot malujemy i wypalamy ponownie)

Warsztaty cykliczne
Spotykamy się raz w miesiącu, tygodniu (do uzgodnienia). Dzieci uczestniczą w „Kursie Magii Ceramicznej”, w trakcie którego poznają wiele różnych technik, zgłębią więcej tajemnic i stworzą wiele prac. W szkołach może przybrać to formę odpłatnego kółka ceramicznego. Poza proponowanymi przeze mnie tematami, dzieci mają wówczas również sporadycznie zajęcia z użyciem koła garncarskiego, samodzielne szkliwienie prac ( starszaki i szkoła) oraz pracę samodzielną z zastosowaniem poznanych technik (pod koniec każdego semestru) Poniżej załączam plakat do wykorzystania w szkole czy przedszkolu.

 

W przypadku wszystkich warsztatowych propozycji jestem otwarta na sugestie i pomysły nauczycieli. Chętnie przeprowadzę zajęcia nawiązujące do przerabianych zagadnień i tematów na lekcjach.

Koszt przeprowadzenia warsztatów ustalany jest indywidualnie. Zależy od ilości uczestników, częstotliwości spotkań i odległości od naszej pracowni.

Cena obejmuje:
– wypalone prace stanowią własność dziecka

– wszelkie niezbędne materiały ( glina, narzędzia, szkliwa, deseczki, wałki, foremki, ceratki na stoły etc.) Dzieci jedynie przynoszą ubranie zabezpieczające przed pobrudzeniem
– koszt wypału w piecu elektrycznym ( w przypadku prac barwnych jest to wypał dwukrotny co wynika z procesu technologicznego opisanego poniżej)
-przeprowadzenie zajęć
– dodatkowy czas poświęcony pracom w pracowni w celu ich suszenia, wypalania, szkliwienia ( o czym również można dowiedzieć się w poniższym wyjaśnieniu procesu technologicznego)
– transport ( dojazd do placówki na zajęcia oraz powtórny przyjazd po ok. 2-3 tygodniach celem dostarczenia dzieciom wypalonych prac lub opłacenie w tym celu kuriera)

Proces technologiczny. Stworzone prace muszą najpierw wyschnąć. Następnie przechodzą pierwszy wypał na tzw : biskwit. Efektem jest surowa praca w naturalnym kolorze gliny. Teraz dopiero może nastąpić szkliwienie czyli pokrycie pracy barwnymi szkliwami ( co dzieci mogą uczynić na kolejnych zajęciach lub wykonuję to własnoręcznie w pracowni), po czym praca musi ponownie przejść wypał „ na ostro” czyli w wyższej temperaturze stapiając szkliwo z biskwitem. Po drugim wypale prace są kolorowe, twarde i błyszczące.

Pliki do pobrania:

 

W razie pytań i rezerwacji terminów proszę dzwonić lub pisać:
Tel: 503 102 124    info@verasparrow.com

Show Buttons
Hide Buttons