SensoCeramika- certyfikowany kurs szkoleniowy

 

Podczas kursu zdobędziesz kwalifikacje i umiejętności do samodzielnego prowadzenia Warsztatów Ceramiki Sensorycznej, które są splotem twórczej zabawy gliną z ćwiczeniami specjalnie
i świadomie przygotowanymi względem potrzeb dzieci oraz dorosłych. Przyjemne połączenie zabawy z ćwiczeniami, dzięki wielopłaszczyznowemu doświadczeniu sensomotorycznemu jest niezastąpioną formą zajęć twórczych dla osób w każdym wieku i sposobem wspomagającym terapeutyczny proces niwelowania lub łagodzenia niektórych deficytów zaburzeń rozwojowych.

              DLA KOGO?

Dla wszystkich! W szczególności dla twórczych rodziców, nauczycieli prowadzących zajęcia kreatywne, terapeutów integracji sensorycznej, pedagogów, terapeutów zajęciowych, opiekunów przedszkolnych, fizjoterapeutów oraz opiekunów osób starszych. Kurs ma charakter kameralny.

              JAK TO WYGLĄDA?

Najlepszą szkołą jest doświadczenie – dlatego szkolenie ma charakter praktyczny. Odbywa się w formie czterech warsztatów, podczas których staniecie się uczestnikami, biorącymi udział w zabawie twórczej. Informacje teoretyczne będą „ukradkiem przemycane” w trakcie Waszych działań. Podczas warsztatów stworzycie autorskie prace oraz przejdziecie drogę, jaką później będą przechodzili Wasi podopieczni. Poczujecie na własnej skórze, jak wiele możecie dać swoim dzieciom w trakcie zabawy z gliną, a jednocześnie przypomnicie sobie perspektywę dziecka lub dorosłego w roli uczestnika twórczej zabawy. Każdy warsztat będzie poświęcony innym aspektom SensoCeramiki. Na zajęcia ubierzcie się swobodnie – tak abyście mogli pobrudzić się gliną.

 

OTO PRZEWODNIE TEMATY WARSZTATÓW:

 1. GLINA PRZYJMIE WSZYSTKO (3h) – o relacji „Prowadzący-Uczestnik”, o emocjach które znajdują swoje miejsce w glinie, o wolności twórczej versus zadanie odtwórcze.

 

 1. GLINA WZRUSZA I PORUSZA (3h) – o tym jak wykorzystać wszystkie okoliczności do zabawy,
  o aspektach gimnastycznych ceramiki, o pracy na entuzjazmie.

 

 1. GLINA JAKO NAUCZYCIEL UWAŻNOŚCI (3h) – o technikach wyciszających, o pobudzaniu uważności, koncentracji i pamięci, o czerpaniu przyjemności.

 

 1. A TERAZ GLINA I WY (3h) – zamieniamy się miejscami i to Wy prowadzicie dla nas swoje własne krótkie warsztaty sensoceramiczne, z wymyślonymi przez siebie zabawami. Zabawa i egzamin w jednym 😉

CO DOSTANIECIE?

 1. Sposoby na entuzjazm podczas zajęć – Wasz i uczestników.
 • O tym jak wpływamy na proces twórczy uczestników my, jako prowadzący. O odpowiedzialności za słowo i wewnętrzną postawę względem twórców.
 • poznacie techniki łączenia zabawy z ćwiczeniami
 • poznacie techniki wplatania doświadczeń sensomoto-rycznych
 • poczujecie rolę emocji w pracy twórczej i terapeutycznej

 

 1. Bazę zabaw ceramicznych, których celem jest rozwój:
  • małej i dużej motoryki
  • twórczej postawy
  • umiejętności wzrokowo-percepcyjnych
  • koordynacji wzrokowo-ruchowej
  • świadomości własnego ciała
  • umiejętności społecznych
  • zdolności koncentracji i uważności
  • umiejętności relaksujących i wyciszania się

 

 1. Kurs ceramiki w pigułce, czyli:
 • poznacie proces technologiczny powstawania ceramiki
 • dowiecie się jak zorganizować warsztat pracy (jakie narzędzia i przybory)
 • poznacie specyfikę potrzebnych materiałów (jaka glina, jakie barwniki)
 • nauczycie się techniki ceramiczne przydatne w pracy z dziećmi

UWAGA: technologia procesu ceramiki będzie potraktowana ogólnie, z uwzględnieniem istotnych wiadomości dla prowadzenia zajęć Sensoceramiki – nie jest to kurs ceramiczny. Jednocześnie zapewniam, że wszystko czego się nauczycie możecie pięknie stosować w pracy z użyciem innych mas, takich jak: ciastolina, plastelina, modelina, masa solna, czy ciasto piernikowe.

 

 1. Zamiast notatek, na które nie będzie czasu, każdy z Was zabierze do domu stworzone przez siebie prace ceramiczne, w których będzie zawarta pamięć o tym co, jak i dlaczego robiliście. Prace będą wypalone, poszkliwione i będą Wam przypominać emocje i treści kursu Sensoceramiki. „To co usłyszysz, zapomnisz; to, co zobaczysz, zapamiętasz; to, co zrobisz, zrozumiesz” .

 

 1. Każdy uczestnik otrzymuje imienny certyfikat ukończenia kursu. Pracownia jest wpisana do Rejestru Instytucji Szkoleniowych pod numerem 2.22/00150/2019. Obecność na wszystkich zajęciach jest obowiązkowa. Koszt kursu to 1200 złotych (12h)

Najbliższy kurs odbędzie się w Sopocie w maju. Szczegóły wkrótce.

Kurs mogę zrealizować wszędzie gdzie zbierze się grupa min 8 osób , które poświęcą na to 4 dni. W razie pytań i propozycji współpracy zapraszam do kontaktu: info@verasparrow.com lub tel: 503-102-124

 

O PROWADZĄCEJ

Nazywam się Weronika Wróbel. Jestem mamą czwórki dzieci, artystką i pedagożką. Ukończyłam wydział rzeźby na ASP w Gdańsku ze specjalizacją ceramiki. Ponadto: Pedagogiczne Studia Podyplomowe, Kurs Terapii Ręki I i II stopnia, Kurs ceramiki w animacji i terapii zajęciowej oraz Kurs Arno Sterna Malort i Zabawa Malarska – wzbogacają moje przygotowanie do twórczej pracy z dziećmi oraz dorosłymi. Jednak to, czym chciałabym się podzielić z Wami podczas kursu Sensoceramiki, to  przede wszystkim doświadczenie zdobyte w ciągu 20 lat twórczego lepienia w glinie w trakcie warsztatów organizowanych przez moją pracownię. W czasach gotowców, schematów i odtwórczego działania, pielęgnowanie twórczej postawy wydaje mi się nader ważne, bo rzutuje potem na wszystkie płaszczyzny życia. Jednocześnie to, co ujęłam w autorskim programie Sensoceramiki, zawiera sposób na przygodę, która poza twórczą postawą pięknie dba o szeroko pojęty rozwój człowieka. Będzie mi niezwykle miło podzielić się swoim doświadczeniem – mając nadzieję na wzbogacenie Waszego warsztatu pracy.

 

 

 

Show Buttons
Hide Buttons